Welcome to the website of the
Girls Tournament

In 2015 the Girls Tournament will be held on March 1st
Download the folder

Since 1987 SV Mierlo-Geldrop has been organizing the Girls Tournament in Mierlo, aiming to promote chess amongst girls.

Girls Tournament 2015

On Sunday, March 1th 2015, the Mierlo-Geldrop Chess Club will organize its annual Girls Tournament. It is a chess tournament only for girls which is reason enough to enlist.

Are you interested in chess?!
Are you learning how to play chess at this moment?
Have you got as far as level 1 or 2 or... perhaps you’ve already got a rating?
Are you under 19?
In all these cases you are more than welcome to enter the Girls Chess Tournament!
It is not necessary to be member of a chess club.

Grouping

Grouping will take place according to level of achievement of the contestants.

Tournament Organization

7 rounds according to Swiss system; 20 minutes per person per match.

Venue

Het Patronaat, Heer van Scherpenzeelweg 14, 5731 EW Mierlo (close to the city of Eindhoven)
Telephone: +31 (0)492-319060 (only on day of tournament)

Costs

€ 5,00 per contestant (lunch included)
payable on arrival

Lunch

Lunch will be served to all contestants.
Accompanying adults who wish to have lunch as well, should inform us in advance.
They will be charged €3,50, payable on arrival.

Prizes

A lottery will be held with prizes for all contestants.
Prizes will be awarded in each category for the 1st, 2nd and 3rd place.

Programme
Registration starting at 9.45 am
Opening 10.30 am
First Round 10.45 am
Distribution of prizes 4.30 pm
Information

For more information you can contact the organisation: isa@meisjestoernooi.nl
Or you can give Isa a call: +31 (0)6 30 34 30 31

Results 2014

Beginners
  Naam Score SB
1. Anna Maria Herrera 8.5
2. Jessica Lukken 7.5
3. Maud Plugers 7
4. Isabella Cramer 6
5. Sylke Sterkendries 4.5
6. Marit Plugers 4 8.75
7. Isis van den Bosch 4 8
8. Loubna Massaad 2
9. Flore Gelders 1.5

Geoefenden
  Naam Score WP
1. Dalya Mang 7
2. Marieke van Essen 5 30.5
3. Karen Deleu 5 26
4. Leen Deleu 4.5
5. Hanne Gelders 4
6. Felana Hillenkamp 3.5 27.5
7. Wendy Huang 3.5 26.5
8. Ingeborg van Hagen 3.5 25
9. Fabienne van Hagen 3.5 21
10. Lobke Sterkendries 3 24
11. Willemijn Boersma 3 23.5
12. Eline Gelders 2.5
13. Anoucka Caers 1

Gevorderden
  Naam Score SB
1. Jessie Mang 7
2. Anouk Knuvers 6.5 27.5
3. Dominique Kroon 6.5 24.5
4. Juliette Sleurs 6 19.75
5. Bi-rong Wang 6 19.25
6. Lea Schuring 5
7. Sara Martinez 4
8. Ellen Deleu 3
9. Lieke Bouvy 1

Elite
  Naam Score SB
1. Sarah van Rooden 6.5
2. Mareike Wastian 5
3. Anna Martinez 4.5
4. Daria Vanduyfhuys 4
5. Melanie Muedder 2.5
6. Eva Rudolph 2 6
7. Diana Kukhianidze 2 5.25
8. Anouck Kuypers 1.5

Participants 2015 (53)

Name Age Club
Dalya Mang 8 Almere
Jessie Mang 10 Almere
Eva Rudolph 11 Wuppertal (D)
Sara Martinez 11 Wageningen
Anna Martinez 12 Wageningen
Daphne Gijsbers 13 Aalst-Waalre
Marit de Boer 11 SV Schaakmat Zuid-Scharwoude
Jade Elst 10 SV de Raadsheer Zundert
Rosa de Groot 10 BS de Zandberg Breda
Nele Jaegers 9 FC Viktoria Alpen 1911 e.V. (D)
Fiona Pitta 9 GS Brüder-Grimm-Schule Issum (D)
Yasmin Algra 9 GS Brüder-Grimm-Schule Issum (D)
Zoé Voetee 6 FC Viktoria Alpen 1911 e.V. (D)
Lena Anskohl 9 GS Issum Brüder-Schule (D)
Eva Malmströms 7 GS Alpen (D)
Ingeborg van Hagen 8 JSC de Pionier Helmond
Elvira van Hagen 10 JSC de Pionier Helmond
Muriëlle van Hagen 12 JSC de Pionier Helmond
Fabiënne van Hagen 8 JSC de Pionier Helmond
Isabella Cramer 9 SC Dordrecht
Isis van den Bosch 8 SC Dordrecht
Anh Phuong Le 11 HMC Den Bosch
Marieke van Essen 10 SV de Pion Roosendaal
Elysia Feng 6 ESV Eindhoven
Judith Heidt 13 Charlois-Europoort Rotterdam
Anouchka Caers 7 Schaakacademie Limburg Genk (B)
Wendy Huang 6 ESV Eindhoven/TopSchaakBrabant
Djané Buiter 10 BS 't Schrijverke Mierlo
Julia de Roo 14 SV Almere
Sofie van den Born 10 De Toren Arnhem
Lea Schuring 14 SV Het Kasteel Wijchen
Lieke van Dam 10 ESV Eindhoven
Michelle van der Knaap 10 SK Vegtlust Maarssen
Karen Deleu 8 KGS Ruy Lopez Gent (B)
Ellen Deleu 9 KGS Ruy Lopez Gent (B)
Leen Deleu 8 KGS Ruy Lopez Gent (B)
Lara Paulweber 12 Schule Mülheim Nord (D)
Ilka Paulweber 8 Schule Mülheim Nord (D)
Finja Paulweber 8 Schule Mülheim Nord (D)
Eline Gelders 11 Schaakacademie Limburg Genk (B)
Flore Gelders 7 Schaakacademie Limburg Genk (B)
Marte Gelders 9 Schaakacademie Limburg Genk (B)
Hanne Gelders 10 Schaakacademie Limburg Genk (B)
Evi Maris 9 WSG Winterswijk
Lauri Maris 7 WSG Winterswijk
Mayra den Breeje 9 BS de Klimboom Best
Christel van Diepen 14 Het Kasteel Wijchen
Dana Berelowitsch 11 SG Solingen (D)
Anna-Maria Herrera 11 BS Christoffel Waalre
Latifa Aadduoz 10 JSC de Pionier Helmond
Imre Woest 11 De Toren Arnhem
Katja Lindenaar 12 Almere
Masha Lindenaar 10 Almere